close
تبلیغات در اینترنت
کولرگازی


نصب کولر گازی اجنرال به صورت تخصصصی و حرفه ای

 

 

نصب کولر گازی

 

نصب کولر گازی اجنرال به صورت حرفه ای توسط نصابان حرفه ای فدک تهویه

 

نصب کولر گازی اجنرال یکی از مراحلی است که در حین حال ساده به نظر می رسد اما یک کار تخصصی و پر مسئولیتی می باشد.چرا که اگر نکات هنگام نصب و مراحل نصب کولر گازی اجنرال به خوبی رعایت نشود در حینن استفاده از سیستم به مشکلاتی روبرو می شویم که گاهی جبران ناپذیر می باشد و باعث کاهش راندمان سیستم می شود و در نتیجه افزایش مصرف برق را به دنبال دارد.

بهتر است نصب کولر گازی اجنرال خود را به متخصصین آن بسپارید تا با اصول ایمنی انجام شود فدک تهویه سال ها است که در زمینه تخصص دارد و دارای گروه نصاب حرفه ای می باشد که در کمترین زمان ممکن سیستم شما را با رعایت قوانین لازم نصب می کنند.اما اگر خودتان استعداد انجام این کار را دارید می توانید مراحل نصب کولر گازی را با ما دنبال کنید.

 

نکات هنگام نصب کولر گازی

مهمترین قسمت کار ،کار شناسی دقیق برای نصب اواپراتور (پنل داخلی) و کندانسور(پنل خارجی) می باشد.یعنی مکانی که برای نصب اسپیلت انتخاب می شود باید از همه نظر حساب شده و اصول نصب رعایت شود.

 

نصب کولر گازی اجنرال

پنل بیرونی (کندانسور)

 1. فاصله پنل داخلی با پنل بیرونی رعایت شود.(استاندارد 5 متر)
 2. اواپراتور باید جایی نصب شود که پرتاب باد آن محل مورد نظر را ساپورت کند.
 3. کندانسور باید پایین تر از اواپراتور نصب شود.
 4. کندانسور باید طوری نصب شود که پشت 30 سانت با دیوار فاصله داشته باشد که هوای ازاد در پشت ان قرار بگیرد.
 5. توجه داشته باشیم که نباید جلوی کندانسور تا فاصله در متری مانع یا هر چیزی که باعث برخورد باد فن کندانسور به آن شده و به خود کندانسور برگردد در این صورت دستگاه تحت فشار کار کرده دمای کندانسور بالا می رود و بعد از مدتی کمپرسور اورلود می کند.
 6. زمانی که دستگاه در بالکن یا پشت پنجره نصب می شود باید از پایه مستحکم استفاده شود تا در مرور زمان از افتادن دستگاه جلوگیری شود.
 7. هنگام نصب کندانسور بر روی پایه یا ساپورت حتما لرزه گیر یا منجیت استفاده شود تا از لرزش و صدای کندانسور کاسته شود و مزاحمت ایجاد نکند.
 8. هنگنم نصب کندانسور دقت شود که مزاحمتی برای همسایگان و در رفت و امد عبور و مرور اختلالی ایجاد نکند.
 9. نصاب کولرگازی باید در هنگام نصب کندانسور مهارت و دقت بیشتری بکار گیرد تا هنگام سرویس اسپیلت و تعمیرات اسپیلت دسترسی به آن اسان و تعمیرات ممکن شود.
 10. کندانسور حدالمقدور جایی نصب شود که از تابش نور خورشید در امان باشد.
 11. اگر کندانسور در پشت بام یا زیر نور افتاب نصب شده برای آن سایه بان در نظر بگیرید.اگر رعایت نشود حداقل 10 درصد از راندمان ئستگاه پایین می می آید.

 

پنل داخلی (اسپیلت)

 • نصب کولر گازی اجنرالمحل استقرار درب اتاق و پنجره ها،محل نشستن افراد،و موانع موجود در محیط و... توجه کنید
 • یکی از نکاتی که بسیار مهم است تراز نصب کردن پنل اسپیلت یا کولر گازی است.
 • توجه کنید هنگام نصب شیب مورد نیاز را برای تخلیه آب اضافی ناشی از تقطیر را به پنل لحاظ کنید.و باعث آبریزی پنل کولر گازی نشوید.
 • پنل را محکم و ایمنی به دیوار نصب کنید برای این کار میتوانید از پیچ و رول پلاک متناسب با وزن کولرگازی استفاده کنید.
 • به بهترین شکل ممکن لوله Drain را مهار کنید.هنگامی که پمپ ندارید هرگز نباید لوله به سمت بالا حرکت کند.
 • پنل داخلی و لوله Drain را متناسب با تخلیه آب نصب کنید.
 • فاصله پنل داخلی تا سقف نباید بیشتر از 10 تا 30 ساتیمتر بیشتر باشد.
 • فاصله پنل داخلی از دیوار کناری 30 سانتیمتر باشد.
 • حداکثر فاصله پنل تا کف 203 متر باشد.
 • بهتر است پنل را در وسط دیوار نصب کنید تا از پرتاب باد به اصراف جلوگیری شود تا کار دستگاه بازده بیشتری داشته باشد.

 

 

نصب کولر گازی اجنرال
نصب کولر گازی اجنرال

 

اورلود کولر گازی

 

کولر گازی روشن است اما کمپرسور کار نمی کند و دستگاه باد گرم می زند علت چیست؟

چرا کمپرسور کولر گازی روشن میشود اما پس از مدتی اورلود میکند؟

اورلود چیست ؟ دلیل اورلود کولر گازی چیست؟

 

 

اورلود چیست؟

اورلود یا OLP مخفف کلمه(overload Protector)  است به معنای محافظ اضافه‌ بار است که در لوازم الکترونیکی و برقی برای جلوگیری از آسیب به آن‌ها و سوختن و خطرات احتمالی پیش‌بینی‌ شده است و مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع اورلود

1 - اورلود حرارتی : ساختمان اورلود حرارتی مانند ساختمان بی متال می باشد که به صورت موازی(سری) در مدار بسته می شود. و در هر صورتی به هر دلیلی که حرارت بالا رود جریان را قطع می کند تا شرایط به حالتت اولیه و عادی برگردد و دوباره جریان برقرار شود.

2 - اورلود مغناطیسی : نوع اورلود مغناطیسی بوبینی است که در اثر عبور جریان زیاد شدت میدان مغناطیسی  آن به حد مورد نیاز برای انجام عمل مکانیکی قطع مدار رسیده و مدار را قطع می کند.

 

 

 

انواع اورلود در کولر گازی :

در کولرگازی دو نوع اورلود وجود دارد

اینترنال  داخلی  (Internal)

اکسترنال  بیرونی (External)

در کولر گازی‌ های قدیمی‌تر اورلود به‌صورت بیرونی یا اکسترنال بوده که به‌ صورت سری روی سیم com مشترک بسته می‌شد که شکل ظاهری آن مانند زیر است

 

اورلود کولر گازی
اورلود کولر گازی

 

اما در بسیاری از کولر های  جدید این قطعه به‌صورت اینترنال است و داخل کمپرسور مورد استفاده قرار گرفته که قابل‌ دسترسی نیست

نکته:

اگر با کولر گازی برخورد کردید  و متوجه کارنکردن کمپرسور آن شدید قبل از هر چیز باید از دمای بدنه کمپرسور عمل نکردن overload آن مطمئن شوید زیرا زمانی که حرارت کمپرسور بالا می رود  اورلود عمل کرده و جریان را قطع می کند

اگر چه که این کار اصلاً توصیه نمی‌شود ولی اگر با چنین موردی برخوردید و احتیاج داشتید تا حرارت کمپرسور را سریع پایین بیاورید که بتوانید اورلود را وصل و آن را آماده کارکنید می‌توانید کمپرسور را به‌وسیله آب خنک‌ کردهِ تا کمپرسور زودتر راه‌اندازی شود.

 

اورلود کولر گازی
اورلود کولر گازی

 

دلیل اورلود کولر گازی چیست؟

 

دلایلی زیادی برای این کار وجود دارد در زیر چند علت را ذکر میکنیم:

 • مبرد شارژ شده به سیستم زیاد بوده و کمپرسور زیر بار می ماند.
 • زمانی که فشار کندانسور بالا میرود کمپرسور دستگاه اورلود میکند که یکی از علت هایی که باعث بالا رفتن فشار کندانسور میشود کثیف بودن کندانسور است که توصیه میشود برای جلوگیری از چنین اتفاقی سرویس فصلی کولرگازی فراموش نشود.
 • برق ورودی دستگاه دارای ولتاژ پایین است.
 • کمپرسور دارای اشکال مکانیکی است.
 • خازن کمپرسور معیوب و خراب شده است.
 • قسمتی از سیم پیچی دستگاه مشکل دارد.
 • اگر کولرگازی دارای سیستم لوله مویین است ممکن است گرفتگی و مسدود شدن لوله مویین باعث اورلود شدن کمپرسور شود.

شارژ گاز کولر گازی اینورتر(کم مصرف) با گاز R410a

 

شارژ گاز کولر گازی اینورتر

قبل از اینکه به روش شارژ گاز کولر گازی اینورتر با R410a بپردازیم باید توضیحاتی داده شود تا شما با این نوع مبرد بیشتر آشنا شوید و عملیات قبل از شارژ گاز را انجام دهید

گاز R410a از ترکیب دو گاز (R-125 ( CF3CHF2 و (R32 (CH2F2 به‌صورت ۵۰ /۵۰ تشکیل‌شده است که ازلحاظ سرمادهی بسیار خوب بوده و دارای نقطه‌جوش منفی ۵۱٫۴- درجه است که در مقایسه با گاز R22 که دارای نقطه‌جوش منفی ۴۰٫۸ درجه است بسیار بازده بالاتری داشته و سازگار با ODP نیز می‌باشد که دارای ظرفیت سرما سازی بسیار خوبی بوده و برای مبدل‌های حرارتی کوچک مانند کولر گازی بسیار عالی ست.

 

نحوه شارژ گاز کولر گازی اینورتر با گاز R410a

با توضیحات بالا به‌صورت مختصر و مفید با گاز  R410a آشنایی پیدا کردید و باید به این نکته توجه کنید که این گاز محصول جدیدی است که در اکثر کولرگازی‌های اینورتر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مراحل انجام کار

1- وقتی شما با کولر گازی اینورتر مواجه می‌شوید برای شارژ گاز یا تعمیر کولر گازی اولین کاری که می‌کنید باید به برچسب فنی کولر توجه کرده و از نوع گاز و مقدار به کار رفته در سیستم طمئن شوید

2- وقتی از نوع گاز سیستم که R410a مطمئن شدید باید از نبود یا کمبود گاز در سیستم مطمئن شوید

در این سیستم شارژ گاز R410a به دو حالت می‌تواند وجود داشته باشد:

 • خالی بودن کولر از گاز به‌صورت کامل
 • کمبود گاز در کولر گازی اینورتر یا اضافه کردن گاز R410a

 

خالی بودن کولر از گاز به صورت کامل

اگر سیستم کاملاً فاقد گاز R410a بود بهترین و اصولی‌ترین روش برای شارژ گاز کولر گازی اینورتر به‌صورت وزنی است که با استفاده از ترازو مقدار موردنیاز گاز شارژ می‌شود

نکته: روی برچسب فنی دستگاه نوع گاز و مقدار آن درج‌شده است.

مقدار گاز درج‌شده روی برچسب فنی برای ۵ متر لوله محاسبه‌شده پس اگر در نصب کولر گازی شما مقدار لوله بیشتر از ۵ متر استفاده‌شده باشد باید به ازای هر متر لوله بیشتر ۲۰ گرم گاز به سیستم اضافه‌تر شارژ کنید

اما اگر برای شارژ گاز ترازو نداشتید می‌توانید با استفاده از گیج مانوفیلد به مقدار ۱۱۰ PSI تا ۱۲۰ PSI گاز شارژ کنید البته این مقدار گاز برای زمانی است که دمای محیط داخل یعنی او اواپراتور ۲۷ درجه سانتی‌گراد و دمای محیط بیرون یعنی کندانسور ۲۵ درجه سانتی‌گراد باشد توجه داشته باشید گاز R410a باید حتماً به‌صورت مایع شارژ شود یعنی هنگام شارژ باید کپسول را برعکس کرد.

به دلیل فرکانسی بودن موتور کولرهای گازی اینورتر نمی‌توان آن‌ها را با استفاده از آمپر دستگاه شارژ کرد زیرا کمپرسور این نوع سیستم دائماً بر اساس دمای محیط و دستور کاربر به کولر در حال تغییر دور موتور است یعنی ممکن است الآن در بیشترین حالت خود باشد مثلاً ۶ آمپر ولی چند ثانیه بعد در کمترین حالت یعنی ۱ آمپر. پس به‌هیچ‌عنوان این روش برای شارژ گاز R410a توصیه نمی‌شود.

کمبود گاز در کولر گازی اینورتر یا اضافه کردن گاز R410a

 زمانی که شما با سیستمی روبرو می‌شوید که متوجه می‌شوید گاز آن براثر نشتی یا هر علت دیگر کم شده است بعد از پیدا کردن علت کمبود گاز باید آن را شارژ کنید.

اضافه کردن گاز  R410a با گاز R22 کمی تفاوت دارد

با توجه به اینکه گاز  R410a از دو گاز مختلف تشکل شده است وقتی سیستم نشتی دارد شما دقیقاً نمی‌دانید که چه مقدار از کدام گاز در سیستم وجود دار د و چه مقدار از کدام گاز خارج‌شده است پس اصولی‌ترین و علمی‌ترین روش این است که اگر متوجه شدید ۱۰% تا ۱۵% بیشتر از گاز کل سیستم کم شده است حتماً باید تمام گاز را خالی کرده و دوباره آن را شارژ کنید ولی اگر کمتر از مقدار ذکرشده از سیستم گاز خالی‌شده بود می‌توانید آن مقدار را به صورت مایع اضافه کنید.

نکته: البته روش بالا روش علمی و اصولی شارژ گاز  R410a کولر گازی اینورتر است ولی به دلایلی که مطمئناً شما هم اگر جزو تعمیرکاران ایرانی باشید میدانید در ایران بسیاری از تعمیرکاران به این روش عمل نمی‌کنند و در هر حالتی از کمبود گاز ، گاز را به سیستم اضافه می‌کنند که این کار مشکلات زیر را به همراه خواهد داشت

 • سیستم بازده و سرمای کافی را نخواهد داشت
 • در درازمدت باعث صدمه زدن به کمپرسور می‌شود
 • روغن کولر گازی را فاسد می‌کند

و مطمئناً مشتری از سرمای دستگاه راضی نبوده و این‌یک امتیاز منفی (ازلحاظ کسب درآمد درازمدت) برای یک تعمیرکار است که یک مشتری ناراضی داشته باشد

 

شارژ گاز کولرگازی

روغن کاری سیستم های تبرید

 

هدف از روغن کاری سیستم های تبرید خوب محافظت از قطعات متحرک و گازبندی قطعات می باشد و برای رسیدن به این منظور رو غن مورد استفاده باید با مبرد و اجزای سیستم از نظر شیمیایی سازگاری داشته و به خوبی به آن مخلوط شود و اما کمترین میزان حلالیت را داشته باشد . در داخل سیلندر یک کمپرسور رفت برگشتی لایه روغن در قسمت های مکش تحت تاثیر درجه حرارت پایین و در قسمت های نزدیک سرسیلندر تحت تاثیر درجه حرارت های تقریبا بالا قرار دارد . از آنجایی که گرانروی روغن با تغییر درجه حرارت تغییر می کند ، در نتیجه در نزدیکی های قسمت مکش روغن دارای گرانروی بیشتری نسبت به قسمت نزدیک سرسیلندر می باشد.
در هر حال روی کلیه سطوحی که کار می کنند باید یک لایه نازک روغن پاشیده شود. این عمل به وسیله ی رینگ های پیستون صورت می گیرد

در کمپرسورهایی که فاقد رینگ هستند این عمل به وسیله پیستون صورت می گیرد. روغن باید سریعا در تمام قسمت ها پخش شود . برای این منظور گرانروی روغن نباید خیلی زیاد باشد و از طرف دیگر اگر گرانروی خیلی پایین باشد نمی تواند لایه مناسبی را روی قطعات مختلف تشکیل دهد در نتیجه نمی تواند سطوح قطعات را در برابر سایش حفاظت کند.

 

روش روغن کاری

 

روغن كمپرسورهاي برودتي هر چند وقت يكبار بدليل كثيفي مدار يا آلوده شدن بر اثر سوختگی سیم پیچ و افت فشار بدلیل گرفتگی صافی روغن بايد عوض شود جهت اين كار بايد مراحل زير را به ترتيب انجام داد:
1- ابتدا سیستم را پمپ دان کنید.برای این کار شیر خط مایع را ببندید تا ساکشن کمپرسور تا نزدیک صفر بیایید.
2 – شير مكش و رانش كمپرسور را بسته و گاز داخل كمپرسور را تخليه مي كنيم.
3- برق هيتر گرم كن روغن را قطع كرده تا هنگام تخليه روغن ، هيتر نسوزد.
4 – پس از تخليه كامل گاز، درب تخليه روغن را كه در پايين ترين قسمت كمپرسور قرار دارد باز كرده و روغن معيوب را در يك ظرف تخليه مي كنيم.
5- در مقابل درب تخليه روغن يك فيلتر توري فلزي وجود دارد كه بايد حتما با يك محلول شستشو شده و كملا خشك شود(باد گرفته شود) . در صورت كثبف بودن اين فيلتر فشار روغن افت مي كند و روغن كاري كمپرسور به خوبي انجام نمي شود.
6 – توري فلزي و درب تخليه را به ترتيب همان گونه كه باز كرديم مي بنديم و پيچي كه مخصوصه تزريق روغن مي باشد را باز مي كنيم.
7 – می توان یک مغزی به قسمت تزریق روغن بست و روغ را توسط قيف مخصوص تا اندازه استاندارد كه دو سوم شيشه نمايشگر است مي ريزيم. ( معمولا يك برچسب كه اندازه روغن را مشخص مي كند كنار اين شيشه متصل شده .این برچسب سطح روغن مورد نیاز کمپرسور درحال کار را نشان می دهد )
جهت تسریع شارژ روغن می توان از قسمت ساکشن همزمان کمپرسور را وکیوم کرد تا خلاء داخل کمپرسور مکش روغن را سریع تر کند.
8 – حال باید تمام مغزی هایی که باز کردیم را بسته و کمپرسور را وکیوم کنیم .
9 -شير هاي كمپرسور و شیر خط مایع را باز مي كنيم و پس از تست درب پوش هايي كه باز كرديم سيستم آماده روشن شدن مي باشد.
دقت کنید روغن های برودتی جاذب شدید رطوبت است و نباید خیلی با هوا در ارتباط باشد.

اثر رطوبت بر دستگاه های تبرید

اثر رطوبت بر دستگاه های تبرید

1-گار مبرد رطوبت یخ زده را در طول سیستم تبرید حمل کرده و باعث می شود که رطوبت در نقاط باریک و کوچک دستگاه تبرید مانند لوله مویین (کاپیلاری) و شیر انبساط متوقف شده.به این ترتیب کریستال متوقف شده در داخل لوله ها باعث کند شدن جریان گاز مبرد و یا توقف ان می شود.که این امر نهایتا باعث کاهش یا متوقف شدن کامل کارکرد سیستم تبرید خواهد شد.

2-یکی دیگر از مشکلات رطوبت در سیستم تیرید مخلوط شدن اب و روغن در سیستم تبرید است که یک استثنا بر قانون مخلوط شدن آن هاست.حقیقت روغن تبرید ارتباز نزدیکی با رطوبت دارد و چنانچه در حالت باز قرار داده شود به سرعت رطوبت اتمسفر را جدبخواهد کرد .ابی که به اسید تبدیل شده باشد در داخل روغن سیستم تبرید به صورت ذرات معلق درامده و با روند فراینده ای مخلوطی از اجسام کروی بسیار ظریف را تشکیل می دهند.این پدیده به نام پدیده ضربه زنی روغن مشهور است و به طور چشم گیری قدرت روغن کاری را در سیستم کاهش می دهد. از نقطه نظر عملیاتی خوردگی زمانی به یک مهضل جدی تبدیل می شود که سطح فلز خورده شود و به جای ان پوسته سختی که قابل کنده شدن است تولید شود.این جسم اصطلاحا اجن نامیده می شود.این لجن که به صورت های گوناگون از قبیل مایع لجن آلود. پودر نرم، اجسام سفت دانه دانه و اجسام جامد چسبنده در سیستم تبرید مشاهده می شود.باعث به وجود امدن مشکلات گوناگونی  در عملکرد سیستم می شود.به طور مثال لجن می‌تواند در هر بخشی از سیستم تجمع یافته و اجزایی مانند صافی‌ها، شیر‌های انبساط و لوله‌های مویین را مسدود کند و از آن‌جایی که این لجن حاوی اسید نیز هست، موجب ایجاد خوردگی و افزایش خسارت‌های وارده به سیستم می‌شود. نکته مهمی که در خصوص سیستم‌های تبرید باید مورد توجه قرار گیرد آن است که گاز R22 به شدت رطوبت را جذب می‌کند. همچنین این باور وجود دارد که سیستم‌هایی که از R22 به عنوان ماده مبرد استفاده می‌کنند، نسبت به سیستم‌هایی که از سایر مبردها بهره می‌گیرند در برابر آلودگی‌های‌ مانند رطوبت، هوا و کثیفی دارای تحمل کمتری هستند. چنان که گفته شد، گاز مبرد نسبت به وجود رطوبت در سیستم حساس است.

 

کولر گازی اسپیلت

دسته بندی سیستم های تهویه مطبوع

دسته بندی سیستم های تهویه مطبوع

سیستم های تهویه متنوعی در بازار وجود دارد و تقسیم بندی های مختلفی در باره انها وجو دارد دسته بندی سیستم های تهویه مطبوع بر اساس های مختلفی صورت می گیرد.در اینجا دسته بندی سیستم های تهویه مطبوع را بر اساس روش نصب و روش تامین هوای supply دسته بندی می شوند:

سیستم چیلر: در این نوع از سیستم های خنک کننده برای خنک کردن محیط از یک عامل ثانویه بجز خود مبرد بخصوص آب یا مخلوط آب و گلیکول استفاده می شوند.این عامل ثانویه پس از خنک شدن در دستگاه چیلر بداخل کویل های هوا ساز و یا فن کویل های مستقر در ساختمان فرستاده می شود و با جذب گرمای محیطی مجددا به دستگاه ها بر می گردد و این دستگاه از ظرفیت های مختلف وجود دارد از بسیار کوچک در حد ابسردکن معمولی گرفته تا ظرفیت های بسیار بالا.چیلر ها به دو دسته تراکمی و جذبی تقسیم می شوند.

سیستم های پکیج کانالی:هر سیستمی که تمام اجزا و تجهیزات را در یک واحد داشته باشد پکیج گفته می شود.در این نوع از سیستم ها در خروجی دستگاه هوای تامین ایجاد شده و توسط کانال به محل مورد نظر فرستاده می شود.

سیستم اسپیلت کانالی:هر سیستمی که اجزا ان در واحدهای مختلف باشد و برای اتصال به یکدیگر از لوله های مخصوص تبرید استفاده شود اسپیلت گویند.مانند کولرهای گازی اسپیلت که دارای یونیت خارجی و داخلی هستند و هر دو قسمت توسط لوله مسی بهم متصل می شوند.

سیستم های اسپیلت بدون کانال:سیستم های اسپیلت مانند کولر گازی اسپیلت که در محل هایی که امکان نصب کانال وجود ندارد مورد استفاده می شود.

سیستم های تبخیری:در این سیستم ها از تبخیر آب برای خنک کردن هوا استفاده می شود.کولرهای آب جز این دسته هستند و بر اساس این سیستم کار کرده مشکل این سیستم این است که قابلیت کاهش دمای در انها کم است.

سیستم های پکیج بدون کانال:کولر گازی پنجره ای در این گروه قرار دارند که در ظرفیت های مختلف تولید می شوند.طریقه ی نصب انها بدین صورت است که باید در جلوی پنجره نصب شوند به نحوی که اواپراتور به سمت داخل و کندانسور به طرف محیط داخل باشد.

 

داکت اسپیلت

 اسپیلت بهتر است یا کولرگازی

اسپیلت‌ها نسل برتر کولرهای گازی هستند که هواداران زیادی نسبت به انواع خنک‌کننده‌ های دیگر دارند. این نوع خنک کنندهه ا مزیت‌های بسیار زیادی نسبت به کولرهای گازی و حتی آبی دارند. به همین دلیل فروش بسیار بیشتری نسبت به انواع کولرها پیدا کرده‌اند. طی ۲ سال اخیر با واردشدن این نسل از کولرها تحولی بزرگ در خنک‌کردن و گرم‌کردن خانه‌ها و ادارات و… به وجود آمده است.اگر قصد خرید این نوع کولرها را دارید باید ۲ نکته‌ مهم را در نظر بگیرید؛ اول اینکه اسپیلت‌ را از هر برندی که خریداری می‌کنید حتما باید تحت لیسانس یک شرکت ایرانی باشد، این شرکت حتما باید این برند را حمایت و تایید کند و به قولی ضمانت‌ آن را بر عهده داشته باشد. در غیر این صورت این احتمال وجود دارد که دستگاه اصل نباشد. شواهد بازار نشان می‌دهد، این احتمال به ۸۰ درصد هم می‌رسد بنابراین اگر سراغ اسپیلت‌هایی که هیچ ضمانت‌نامه‌ای ندارند می‌روید، قبل از خرید به این فکر کنید که تا ۸۰درصد احتمال خرید دستگاه تقلبی یا به اصطلاح «فیک» جیب شما را تهدید می‌کند! روی اسپیلت‌ها یک کمپرسور نصب شده که کار خنک کردن هوا در این دستگاه را به عهده دارد. در واقع کمپرسورها موتور این دستگاه هستند. می‌توانید با در نظر گرفتن بارکدی که روی این کمپرسورها ثبت‌شده و چک‌کردن نام شرکت و کشور تولیدکننده آن، اصل یا فرع بودن آن را تشخیص دهید. متخصصان بازار میگویند، برندهای “ال‌جی”، “سامسونگ” و نیا با ضمانت‌نامه‌های معتبر بخش اعظمی از بازار را به خودشان اختصاص داده‌اند.البته در کنار آنها برندهای موفق دیگری مثل مجیک و ایندزیت را هم نباید نادیده گرفت که با ضمانت‌نامه‌های معتبر خود سهم گسترده‌ای از بازار اسپیلت‌ها را به خودشان اختصاص داده‌اند و به صورت انحصاری کار می‌کنند اما نکته دوم؛اینکه باید دقت کنید که لوازم داخل کارتن کامل باشند. داخل جعبه اسپیلت‌ها لوازم جانبی مانند فیلترهای یدکی، باتری‌های یدکی، کنترل‌ و حتی پمپ‌های آب وجود دارد اما در برخی موارد دیده شده که این لوازم به‌طور جداگانه به فروش می‌رسند.اسپیلت بهتر است‌ یا کولرگازی؟همان‌طور که گفتیم اسپیلت‌ها نسل برتر کولرهای گازی هستند به‌طوری‌که با واردشدن آنها به کشور، فروش کولرهای گازی کاهش یافته. اسپیلت‌ها نه تنها هوا را با دمای مورد علاقه شما هماهنگ می‌کنند بلکه رطوبت هوا را هم به حد استاندارد می‌رسانند، باکتری‌های اتاق را از بین می‌برد و به وسیله فیلتری که در آنها تعبیه شده، هوا را هم کاملا تصفیه می‌کنند. همچنین به وسیله ماده‌ای بی‌بو و بی‌رنگی که از فیلتر این دستگاه تولید و در هوا پخش می‌شود، میکروب‌های معلق در هوا را نیز می‌کشند و سرانجام اینکه حجم کانال این دستگاه بسیار بالاتر از کولرهای گازی است، به طوری که شما می‌توانید با استفاده از این دستگاه یک اتاق ۵۰متری را به دمای متعادل برسانید.نگران مصرف برق نباشید

نقطه ضعف بزرگ کولرهای گازی مصرف بالای برق آنهاست اما این کاستی در اسپیلت‌ها برطرف شده به طوری که اسپیلت‌ها به‌دلیل مصرف برق بسیار متعادل‌شان در میان خریداران زبانزد شده‌ است. برچسب انرژی بیشتر این دستگاه‌ها A است و همین یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های این خنک‌کننده‌های همه‌کاره است.

شیری‌ها محبوب‌ترند

شما برای انتخاب رنگ اسپیلت‌ها بیشتر باید به طراحی خانه خود توجه داشته باشید اما رنگ محبوب این اجناس (شیری) است. اما رنگ و مدل‌های جدیدی در برندهای متفاوت در بازار دیده می‌شود، مثل مدل‌های آجری با رنگ‌های چوبی، نقره‌ای و براق.هم خنک شوید، هم موزیک گوش کنید!

اسپیلت ها غالبا ویژگی‌ها و امکانات جانبی متنوعی دارند. مثلا می‌توانند دمای محیط را وقتی به خواب می‌روید کم‌کم بالا بیاورند تا صبح به‌راحتی از تختخواب بلند شوید. فیلترهای گوناگونی دارند که گرد و غبار و باکتری محیط را حذف می‌کنند. به هوا ازن می‌زنند تا به آن طراوت هوای پس از باران را بدهد و… به طور کلی از سال ۲۰۱۰ که فروش این اجناس بالا رفت، برندها برای رقابت با یکدیگر و محبوب شدنشان آپشن‌های جالبی مانند لامپ‌های LED زیبا که حتی به‌عنوان چراغ خواب هم می‌‌توان از آنها استفاده کرد را نیز به اسپیلت‌ها اضافه کردند. بعضی از این مدل‌ها مثل مدل ۲۷۹۰ LG موزیکال هستند و با استفاده از فلشمموری‌ها می‌توانند موزیک پخش کنند.اول بدانید بعد بخرید.بدون اطلاعات کافی هرگز تصمیم به خرید این ابر خنک‌کننده‌ها نگیرید شما باید با اطلاعات کامل راهی بازار شوید. اطلاعاتی که باید درباره کولر گازی داشته باشید، عبارتند از: پنل (در کولرهای اسپیلت) توان گرمایش و سرمایش هر پنل، نوع کمپرسور، برق مصرفی بر حسب آمپر، توان مصرفی کل بر حسب وات، ابعاد اسپیلت در اسپیلت‌های پنجره‌ای، وزن خالص خود دستگاه، رده انرژی میزان صدای دستگاه در هنگام کار و… .چند بی تی یو؟!
برای اندازه‌گیری دستگاه‌های اسپیلت از واحد (BTU) بی تی یو استفاده می‌شود. در حقیقت میزان سرمادهی کولر با معیار BTU مشخص می‌شود. BTU بالاتر به معنای میزان سرمادهی بیشتر در واحد زمان است (نه اینکه دمای باد کولر خنک‌تر است بلکه میزان سرمایی که وارد محیط می‌شود بیشتر خواهد بود). اندازه اسپیلت‌ها از ۹۰۰۰BTU شروع شده و تا ۹۶۰۰۰ هم می‌رود و استاندارد و پرفروش‌ترین آنها ۱۸۰۰۰ است که یک اندازه استاندارد و بسیار مناسب برای یک خانه ۱۰۰متری است. اندازه ۹۰۰۰ و۱۲۰۰۰ بیشتر برای شرکت‌ها که فضاهای بزرگ‌تری دارند، استفاده می‌شود. اگر خانه مجلل و بزرگی دارید و می‌خواهید از ۲ اسپیلت استفاده کنید، می‌توانید از یک اسپیلت به اندازه ۱۸۰۰۰but برای هال و پذیرایی و یک اسپیلت BTU 900 برای آشپزخانه یا اتاق‌خواب استفاده کنید

نگهداری و سرویس کولرگازی

نگهداری و سرویس کولرگازی مناسب و در زمان خوب همزمان با شروع شدن فصل گرما مصرف برق را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.کولرگازی ها به طور مرتب نیاز به تعمیر و سرویس شستشو دارند،فیلترها،کویل ها،پره ها از جمله اجزای بسیار مهم کولرگازی هستند که نیاز به سرویس سالیانه و یا ماهیانه هستند تا در بتوان سالهای زیادی از کولرگازی بهره برداری مناسب و کارآمد داشت.اگر تعمیر و سرویس مورد توجه قرار نگیرد حتما کولرگازی دچار افت و کاهش بازده شده و این کار باعث افزایش مصرف انرژی می شود.برای این کار شما به یک تعمیرکار حرفه ای کولرگازی احتیاج دارید.

فیلترهای کولرگازی

مهمترین بخش برای تعمیر و سرویس کولرگازی فیلترها هستند که سرویس به موقع ان ها باعث افزایش بازده کولرگازی میشوند.اگر فیلترها کثیف و مسدود شوند جریان هوا به طور نرمال گردش نخواهد داشت و در نتیجه کارکرد کولرگازی کاهش می یابد.در اثر مسدود شدن جریان نرمال هوا ،هوایی که از میان فیلترها می گذرد ممکن است آلودگی ها و کثیفی ها را به طور مستقیم به کویل اواپراتور منتقل می کند باعث مختل شدن جدب گرمای کویل میشود..با تمیز نگه داشتن فیلترها میتوان مصرف انرژی را 5٪ تا 15٪ کاهش داد.

کویل های کولرگازی

در طی مدت استفاده از کولرگازی کویل اواپراتور و کویل کندانسور کثیفی ها را در اطراف خود جمع می کند.در اثر تجمع این کثیفی ها گردش هوا کاهش یافته و باعث کاهش توانایی کویل هل در جدب گرما می شوند.برای این کار توصیه میشود کویل کولرگازی خود را هر سال چک کنید و در صورت نیاز آن را تعمیر و سرویس کنید.

 

وسایل مورد نیاز جهت انجام شارژگاز کولرگازی

گاز فریونی یکی از اصلی ترین اجزای اصلی سیستم تهویه برای ایجاد دمای مطبوع است حال اگر به هر دلیلی این گاز کاهش پیدا کند و یا به طور گلی تمام شود سیستم دچار مشکل شده و در کار ایجاد سرما دچار اختلال میشود در برخورد با چنین موانعی باید شارژگاز را انجام داد که انجام این کار نیاز به افراد متخصص و دوره دیده و ابزار مخصوص کار خود را دارد در این جا وسایل مورد نیاز برای شارژگاز کولرگازی را ذکر میکییم

برای انجام این کار به این وسایل نیاز دارید:

 • شیر سرویس                                                                                            
 • پمپ وکیوم
 • ترمومتر
 • کپسول گاز
 • درایر 
 • ترازو
 • ابزار جوشکاری
 • گیج فشار
 • شلنگ بازیافت
 • سیم پین
 • کپسول بازیافت
 • شلنگ رابط بازیافت گاز
شارژگاز کولرگازی

اسپیلت

معنی لغوی اسپیلت یعنی خواب و خوابیدن.

در کولرگازی نقش دکمه اسپیلت این است که هنگام خواب آنرا فعال نموده و بعد از یک و نیم الی دو ساعت دمای تنظیمی کولرگازی پند درجه بالاتر میرود.بعلت اینکه دمای بدن انسان در خواب کاهش می یابد و بعد از حدود شش ساعت مجددا دمای کولر به سطح تنظیمی شما میرود البته این عملگرد در خیلی از کولرها وجود ندارد و دکمه اسپیلت کولر راس ار مدت زمان مشخص شده شما خاموش میکند.


اسپیلت

تهویه مطبوع

تعریف کلی از تهویه مطبوع عبارت است از: روند تغییر ویژگی های هوا مانند دما و رظوبت به شرایط مطلوب و دلپذیر کفته میشود.

تهویه مطبوع شامل هریک از روش های زیر میشود:حرارت -تهویه-ضدعفونی-تغییر وضعیت هوا-و...

عبارت HVAC یا تاسیسات ساختمان در ساخت و سازها یک سیستم کامل گرمایش -تهویه و تهویه مطبوع شناخته می شود.

مفهوم اصلی و اساسی تهویه مطبوع را در مصر باستان می توان جست و جو کرد.مطبوع مدرن از قرن 19 با پیشرفت علم شیمی پدیدار شد.برای اولین بار دستگاه تهویه مطبوع برقی در سال 1911 توسط فردی بنام ویلیس هالیوند کریر اختراع شد و مورد اشتفاده قرار گرفت.

امروز روش ها و دستگاه های زیادی برای تهویه مطبوع منازل در بازار وجود داردکه عبارتند از :کولرگازی-چیلر-پکیج-سردخانه-فن کویل-کولرآبی و... که پرکاربردترین و بهترین انها کولرگازی است که با ظرفیت و مدل های مختلف ساخته شده و وارد بازار میشوند.یکی از ویژگی های خیلی مهم این دستگاه تهویه این اس که از دارای ویژگی گرمازایی برای فصل زمستان و سرمازایی برای فصل تابستان است که این از نظر اقتصادی برای خانواده ها مناسب است و فضای کمتری از خانه را اشغال می کنند

اورلود کردن کمپرسور کولرگازی

شاید این سوال خیلی از شما مشتریان عزیز باشد که چرا کمپرسور کولرگازی روشن میشود اما پس از مدتی اورلود میکند؟

دلایلی زیادی برای این کار وجود دارد در زیر چند علت را ذکر میکنیم:

 • مبرد شارژ شده به کولرگازی زیاد بوده و کمپرسور زیر بار می ماند.
 • زمانی که فشار کندانسور بالا میرود کمپرسور کولرگازی اورلود میکند که یکی از علت هایی که باعث بالا رفتن فشار کندانسور میشود کثیف بودن کندانسور است که توصیه میشود برای جلوگیری از چنین اتفاقی سرویس فصلی کولرگازی فراموش نشود.
 • برق ورودی کولرگازی دارای ولتاژ پایین است.
 • کمپرسور دارای اشکال مکانیکی است.
 • خازن کمپرسور معیوب و خراب شده است.
 • قسمتی از سیم پیچی کولرگازی مشکل دارد.
 • اگر کولرگازی دارای سیستم لوله مویین است ممکن است گرفتگی و مسدود شدن لوله مویین باعث اورلود شدن کمپرسور شود.
 •  

   

  تعمیر کولرگازی

انواع کولرگازی

 

کولرهای گازی در دو نوع اسپیلت وپنجره ای ساخته میشوند.

کولرگازی پنجره ای:

همانطور که از نامش مشخص است پشت پنجره ای در پشت پنجره نصب می شود.تنها عیب این کولرها این است که باید در پشت پنجره از قبل فضایی برای نصب کولرگازی در نظر گرفته شود در صورتی که این فضا وجود نداشته باشد برای نصب ان به مشکلات زیادی بر میخوریم.همچنین کولرهای گازی دارای قدرت و تنوع کمتری هستند و از دیگر عیب های کولرگازی پنجره ای دارای صدای زیاد در برابر با مدل های اسپیلت هستند.اگزچه مدل های پنجره ای به نسبت ارزان قیمت تر از نوع اسپیلت هستند اما ظاهر آن قابل مقایسه با مدل های اسپیلت نیست.

کولرهای گازی اسپیلت:

کولرهای گازی اسپیلت از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده است.قسمت بیرونی شامل کمپرسور و بخش کنترلی بوده است و بخش خارجی شامل صفحات رادیاتوری،سیستم کنترلی، و فن مربوطه می باشد.کولرهای گازی اسپیلت دارای مدل ها و طرح های با ظرفیت های مختلف هستند.بعضی از آن ها دارای دو کمپرسور با قابلیت اتصال به چند پنل هستند که معروف به کولرهای گازی چند پنله می باشد.کولرهای گازی پنجره ای صدای کمتری تولید می کنند.


راهنمای خرید کولرگازی

کولرگازی وسیله ای است که مکانیسم عملی مانند یخچال دارد که سرمازایی میکند.کمپرسور کولرگازی گاز مخصوص را تبدیل به مایع می کند و گاز فشرده شده را به صفحه های رادیاتوری کولرگازی رسانده و با جذب گرمای محیط گازی فشرده شده ای که به مایع تبدیل شده بود را به گاز تبدیل میکند.این چرخه تا زمانی که محیط به دمای مطلوب برسد ادامه دارد.در طی این چرخه باید زمانی را برای استراحت کمپرسور در نظر بگیریم اگر این استراحت به کمپرسور داده نشود باعث آسیب رسیدن به دستگاه میشود.به این دلیل است که باید کولرگازی را متناسب با فضای اتاق انتخاب کنیم تا زمان کافی برای استراحت کمپرسور هم داشته باشیم.پس در انتخاب کولرگازی فضای ما تعیین کننده نوع کولرگازی است نه انتخاب ما

کولرگازی معمولا در دو نوع پنجره ای و اسپیلت(دو تکه) ساخته میشوند.در بعضی از مدل ها به شکل پرتابل و ایستاده نیز ساخته میشوند.

تفاوت کولرگازی معمولی با اینورتر در چیست؟

این سوال خیلی از مشتریان عزیز میباشد شاید سوال شما دوست عزیز هم باشد.

اولین و مهمترین تفاوت انها در قیمت کولرگازی معمولی با کولرگازی اینورتر است که معمولا کولرگازی های معمولی ارزان قیمت تر هستند.در هنگام خرید مقایسه اقتصادی می تواند گمراه کننده باشد زیرا به صورت تجربی میدانیم که جنس ارزان بی ارزشتر و بی کیفیت تر از جنس گران قیمت است. پس توصیه میشود به جای توجه به  قیمت کولرگازی باید به ارزش کولرگازی توجه کنیم.

ارزش کولرگازی در موارد زیر است:

تامین سرمایه مورد نیاز

مصرف انرژی و هزینه بهره برداری از کولرگازی

طول عمر کولرگازی

قابلیت تعمیر بودن کولرگازی

تفاوت بعدی در این است که مصرف برق کولرگازی اینورتر کمتر از کولرگازی معمولی است به دلیل اینکه در کولرگازی اینورتر از کمپرسور دور متغیر استفاده شده است که نیازی به روشن و خاموش کردن دستگاه جهت حفظ دما نیست.

سرعت رسیدن به دمای مورد نظر در کولرگازی اینورتر بالاتر از نوع معمولی است.

کولرگازی اینورتر

شیرهای انبساط الکترونیکی

اساس کار این شیرها سنجش سوپر هیت است.

با توجه به دو پارامتر فشار و دمای ساکشن سوپرهیت بدست آمده و جریان مایع مبرد کنترل می شود.

برگشت مایع مبرد در دستگاه هایی که از شیر انبساز استفاده می کنند تقریبا صفر است.

با استفاده از این شیرهای انبساط می توان از نصب شیر برقی خط مایع صرف نظر کرد.زیرا این شیرها امکان بستن چریان مبرد را نیز دارا می باشند.

در برخی از این شیرها سایت گلاس نیز جهت رویت مبرد وجود دارد.

شیر انبساط الکترونیکی

انواع کمپرسور

۱-کمپرسورهای دورانی یا اسکرال

اجزا اصلی این کمپرسورهای دورانی سیلندر ثابت،پیستون یا روتور و تیغه متحرک است.دو نوع کمپرسور دوار وجود دارد.غلطکی که از یک غلطک و یک سیلندر تشکیل شده و کحور با همان غلطک (روتور) بطور خارج از مرگز در داخل سیلندر می چرخد و یک تیغه به کمک متری قسمت مکش و رانش را جدا میکند.نوع تیغه ای که روتور و تیغه ها هر دو می چرخند.روتور روی محور خودش می چرخد ولی سیلندر و غلطک هم محور نمی باشند و تیغه ها به علت خاصیت گریز از مرکز در حال چرخش بوده به بدنه سیلندر فشرده می شود.

۲-کمپرسورهای سیلندر پیستونی

امروزه در صنعت تبرید بیشتر از کمپرسورهای پیستونی استفاده می شود.در این نوع کمپرسورها از حرکت رفت و آمدی پیستون سیال را متراکم می نماید.این نوع کمپرسور اغلب در سیستم تبرید مورد استفاده قرار میگیرد ممکن است قدرت آنها از چند دهم اسب بخار تا ده ها اسب بخار باشد و میتواند از یک سیلندر و یا چند سیلندر تشکیل شده باشد.

۳-کمپرسورهای مارپیچی

کمپرسورهای مارپیچی تشکیل شده از بدنه دارای شیارهایی است که در دو رتور با تیغه های دنده ای مارپیچی قرار گرفته اند. رتور هادی با الکتروموتور متصل است و دارای دندانه بر آمده پهن می باشد.


انواع کمپرسور کولرگازی

کمپرسور سیستم تبرید

کمپرسور قلب سیستم تبرید است که با فشار مبرد را وارد سیستم می کند و مبرد پرفشار حرارت اطراف کندانسور را میگیرد.سیال مبرد قبل از این مرحله گازی کم فشار است.

در کندانسور مبرد با دما و فشار بالا حرارت خود را به محیط می دهد و خنک میشود و تبدیل به مایع متراکم با فشار بالا می گردد.مایع متراکم پس از عبور از شیر انبساط فشارش کم شده و درجه حرارتش پایین می آید.

مبرد فشار پایین به اواپراتور رفته جایی که گرمای آب اواپراتور را جذب کرده و اطراف آن را خنک میکند در نتیجه به گازی کم فشار تبدیل می شود.این گاز کم فشار مجدد وارد کمپرسور شده و چرخه ادامه دارد.

 

 

کمپرسور کولرگازی

انواع سوختگی کمپرسور کولرگازی

در کمپرسورهای بسته و نیمه بسته رفت و برگشتی الکتروموتور توسط گاز مبرد خنک میشود.همانطور که میدانید استاتور(سیم پیچ) در مسیر گاز قرار گرفته و هنگامی که گاز آلوده و اسیدی شود بلافاصله عایق روی سیم پیچ را خورده و باعث اتصال کوتاه و در نهایت سوختن الکتروموتور خواهد شد.تحت این شرایط دو نوع سوختگی اتفاق خواهد افتاد.

۱-سوختگی خفیف و نقطه ای

فقط در یک نقطه روی سیم پیچ الکتروموتور کمپرسور اتصال کوتاه به وقوع پیوسته و کمپرسور از کار افتاده است.در اینگونه مواقع اگر اواپراتور دستگاه سریعا متوجه سوختگی شده و اقدام به توقف سیستم نماید امکان آلودگی کل مدار خیلی کم بوده  و پس از تعویض سیم پیچ کمپرسور میتواند با تعویض فیلتر درایر و روغن کمپرسور دستگاه را مجدا راه اندازی کرده و مورد بهره برداری قرار داد.توجه داشته باشید در این شرایط 24 ساعت پس از راه اندازی دستگاه باید روغن کمپرسور بازدید و میزان اسیدیته آن کنترل گردد.

۲-سوختگی شدید

بر اساس مشاهدات تجربی و با توجه به آمار موجود در تعمیرگاه های کمپرسور در ایران بیش از 90٪ سوختگی های کمپرسور دستگاه های سیستم های سرد کننده از نوع سوختگی شدید است . بر اثر گرمای زیاد تقریبا بخش اعطم عایق سیم پیچ کمپرسور  دچار سوختگی شدید گردیده که باعث الودگی مدار تبرید و دستگاه ها خواهد شد.در هنگام مواجه شدن با سوختگی شدید کمپرسور قبل از هر اقدامی لازم است در مدار مکش کمپرسور بلافاصله پس از اواپراتور فیلتر مکش تعبیه و نصب گردد.

تعمیر کولرگازی

لوله کشی یک سیستم تبریدی که به صورت صحیح انتخاب یا نصب نشده باشد می تواند منجر به نتایج زیر گردد که عبارتند از:

۱-سوختن کمپرسور ناشی از کمبود روغن برگشتی به کمپرسور جهت روغن کاری

۲-خرابی کمپرسور ناشی از کمبود روغن

۳-بد و سخت کار کردن کمپرسور از بابت کمبود و خروج روغن از آن

۴- شکستن سوپاپ های کمپرسور،صفحه سوپاپ ها،پیستون ها و یا دسته شاتون و از بابت مایع مبرد و یا ضربات شدید به لحاظ ورود روغن به کمپرسور استومخصوصا مورد اخیر در کمپرسورهای از نوع راندمان بالا که تله روغن ندارند به خاطر تجربه مقداری از روغن قبل از آنکه وارد فضای داخل سیلندر شود بیتر جلوه میکند به خاطر داشته باشید که کمپرسور برای کمپرس بخاطر طراحی گردیده نه برای مایع مبرد.

۵-تحمل هزینه های بالا به لحاظ انتخاب لوله هایی با قطر بیشتر

۶-کاهش ظرفیت سیستم با اشغال شدن قسمتی از اواپراتور بدین گونه که مقدار سطح موثر کاهش یافته و به تبع آن افت ظرفیت میشود.

۷-کاهش ظرفیت سیستم ناشی از افزایش افت فشار در لوله ها از بابت انتخاب لوله های کم قطر

لوله ارتباطی در یک سیستم تبرید باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا از افت فشار اضافی در سیستم جلوگیری شود.در ضمن لوله ها بایستی تاحد امکان کم قطر باشند تا از به تله افتادن روغن جلوگیری شود.از کاهش روغن در کمپرسور به هنگام استارت ممانعت به عمل امده و اجازه داده نشود که مایع مبرد وارد کمپرسور شود.

لوله کشی در سییستم تیبرید

روغن در لوله کشی سیستم تبرید

معمولا به نظر میرسد که وظیفه دوم لوله کشی در تبرید مربوط به برگشت دادن روغن به کمپرسور از درجه دوم اهمیت برخوردار باشد.اما به لحاظ تجربه این وطیفه معادل اهمیت سیر لوله  ماده مبرد در سیکل است.همچنین انواع کمپرسورهای سیلندر پیستونی ،دورانی، و سانتروفیوژ برای روانکاری قطعات گردنده خود از روغن تحت فشار استفاده می کنند برای مثال در کمپرسور نوع سیلندر پیستونی مقداری از روغن داخل کارتر در طی پایین امدن پیستون بر روی دیواره سیلندر باقی مانده و مکیده شدن روغن به بالای پیستون وجود دارد که به همراه گاز متراکم شده از میان سوپاپ رانش با ضربه و فشار خارج می شود.

تعدادی از کمپرسورها مقدار کمتری روغن را به بیرون میفرستند که بستگی به طراحی و روش ساخت انها دارد.با وجود این روشی در طراحی کمپرسور وجود ندارد که اصلا روغن وارد لوله کشی نکن.روغن موجود داخل کمپرسور فقط برای روغن کاری قطعات گردنده کمپرسور مورد استفاده قرار میگیردتا با توجه به تلرانس قطعات و سرعت چرخشی که نسبت به همدیگر دارند مانع از گیریاژ کمپرسور گردد.متاسفانه خروج روغن از داخل کمپرسور یک امر ناخواسته بوده لدا برای حفاظت کمپرسور از گیریاژ شدن بایستی روغن خارج شده به داخل کمپرسور برگشت نماید.ضمنا وجود روغن در داخل مبردهای حرارتی (اواپراتور و کندانسور) می تواند ظرفیت مبدل ها را کاهش دهد.وجود لایه روغن در داخل کویل کندانسور و اواپراتور باعث کاهش تبادل حرارت به بیش از 20٪ می رسد.بنابراین بایستس ملاحظات لازم را به هنگام نصب سیستم لوله کشی به عمل اوریم تا مانع از وجود روغن در داخل لوله کشی شویم در ضمن باید روغن رانده شده به داخل سیستم را طراحی مناسب و نصب صحیح لوله کشی به داخل کمپرسور برگشت نماییم.

روغن در سیستم تبرید

لوله موئین به عنوان کنترل کننده های جریان مبرد در سیستم تبرید استفاده میگردد

کنترل کننده های مبرد بدون توجه به نوع کارشان دو وظیفه بر عهده دارند:

۱-اجازه جریان مبرد مایع از لوله مایع به اواپراتور با همان شدت تبخیر مایع در اواپراتور

۲-ایجاد اختلتف فشار بین طرفین پرفشار و کم فشار سیستم برای اینکه مبرد بتواند تحت شرایطی که در فشار کم اواپراتور تبخیر میشود در همان زمان در فشار زیاد در کندانسور نیز تقطیر شود.بین چند کنترل کننده لوله موئین در سیستم های تبرید کم ظرفیت و شیر انبساط اتوماتیک و ترموستاتیک در سیستم های تبرید با طرفیت زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله موئین ساده ترین وسیله برای کنترل جریان مبرد است و شامل لوله معینی از لوله به قطر خیلی کم میباشد.که ما بین کندانسور و اواپراتور قرار میگیرد. لوله موئین به علت مقاومت اصطحکاکی زیاد و قطر کم و همچنین پدیده خفگی باشی از تبخیر تدریجی مایع مبرد در لوله به دلیل کاهش فشار به کمتر از فشار اشباع در مقابل جریان مبرد مایع از کندانسور به اواپراتور مقاومت می نماید و با کنترل دبی مبرد عبوری اختلاف فشار بین انها را در حد لازم نگه میدارد .مقاومت لوله مویین با طول و قطر معین در جریان مبرد ثابت است و دبی عبوری از انها با اختلاف فشار طرفین لوله که همان اختلاف فشار تبخیر و تقطیر سیستم تبرید می باشد متناسب است و ظرفیت چریان در لوله مویین برابر ظرفیت پمپاژ می باشد.

نکاتی پیرامون لوله مویین:

۱-قطر و طول انتخابی لوله موئین باید متناسب با ظرفیت تبرید و اختلاف فشار سیستم باشد.

۲-لوله های موئین در محل سیستم تبرید نصب میشوند و قابل تنظیم نیستند در صورت تعویض شرایط محل را رعایت کنید.

 نقش لوله مویین در سیستم تبرید

انتخاب شیر انبساط ترموستاتیک به چه عواملی بستگی دارد؟

۱-حداکثر ظرفیت اواپراتور

۲-دمای کارکرد اواپراتور

۳-دمای کار کندانسور

۴-سابکولیینگ

لسپیلت نوعی کولرگازی است که هوای گرم خانه را گرفته و به حالت خنک به داخل بر میگرداند.این کار تاجایی اتفاق می افتد تا ترموستات به دمای دلخواه برسد.کولر در واقع مانند یخچالی است که محفطه عایق ندارد.مایع مبرد مانند فرئون گرما را گرفته بخار میشود و محیط را خنک میکند.در کولرها دستگاهی که مبرد را بخار میکند همانند یخچال است.

واحدهای تهویه هوا پیاده سازی یک سیستم سرمایش کامل در فضای کوچک است.اجزای تشکیل دهنده این سیستم شامل:

کمپرسور

شیر انبساط

کویل گرم و سرد

2فن

واحد کنترل

فن هوا را به درون کویل میدمد تا فضای اتاق را گرم یا سرد کند.در سیستم اسپیلت بخش سرد و گرم از یکدیگر مجزاست

مافلر

در اکثر کمپرسورهای رفت و برگشتی حرکت پیستون و خروج گاز دیسچارچ کمپرسور باعث ایجاد عامل صدا و لرزش میشود.

طراحی برخی از کمپرسورهای رفت و برگشتی بگونه ای که این صدا در خروجی کمپرسور بیشتر از حد معموله مثل کمپرسورهای سمی هرمتیک کریر و طراحی برخی از کمپرسورها بگونه ای که صدا در خروجی انها کمتر است مثل کمپرسورهای هرمتیک.

برای درک بهتره دلیل این صدا و گاها لرزش ،دریاچه ای را تصور کنید که سنگی داخل ان می اندازید بعد ار پرتاب سنگ موجی روی سطح دریاچه ایجاد میشود حال اگر دوباره بالافاصله سنگی دیگه به داخل دریاچه پرتاب کنید این دو موج ایجاد شده در صدد حنثی کردن هم بر می ایند این دلیل ایجاد صدا و لرزش در خروجی کمپرسور است.

در میان سایر کمپرسورها.کمپرسورهای روتاری،اسکرال،اسکرو.و گریز از مرکز به ترتیب در خروجی جریانی پیوسته تر نسبت به کمپرسورهای پیستونی دارند و در نتیجه دارای صدا و لرزش کمتری هستند.

در کمپرسور رفت و برگشتی هرچه دور کمپرسور پایین بیاید اغلب میزان لرزش نمود بیشتری و هرچه دور کمپرسور بالا رود اغلب صدای خروج گاز از دیسچارج نمود بیشتری پیدا میکند.

برای به حداقل رساندن این صدا و لرزش اط عضوی به نام مافلر استفاده میکنیم ،مافلر در واقع محظه ای است که در ان تیغه ها بصورتی قرار گرفته اند که گاز خروجی از کمپرسور را تا حد ممکن معطل کرده و بصورت یکنواخت کنند و صدا و لرزش را تا حد امکان از سیستم دور کنند.معمولا مافلر در خط دیسچارج بعد از شیر دیسچارج کمپرسور به صورت افقی نصب میشود.

نحوه تشخیص کپسول ازت از کپسول اکسیژن:

یکی از روشهای تشخیص در سیست های برودتی شارژ دستگاه توسط گاز ازت است .گاز ازت گازی است خشک و مناسب جهت نشت یابی.سیلندرهای حاوی این گاز با سیلندرهای حاوی گاز اکسیژن شبیه هم بوده و ممکن است تعمیرکار به اشتباه گاز اکسیژن را به داخل دستگاه تزریق کند.این امر بسیار خطرناک میباشد زیرا اکسیژن با روغن کمپرسور واکنش یافته فشار به قدری بالا میرود که باعث انفجار شده و باعث مرگ میشود.این حادثه برای چندین نفر ایفاق افتاده است.جهت تشخیص گاز ازت از گاز اکسیژن باید شیر سیلندر حاوی گاز را مقداری باز کرده و شعله اتشی را به ان نزدیک کنید.(مثلا یک نخ سیگار روشن را از قسمت فیلتر به سیلندر بچسبانید) در صورتی که شعله در حال کاهش و خاموش شدن باشد سیلندر حاوی ازت است ولی اگر شعله ورتر شود گاز اکسیژن است و جهت تزریق در کمپرسور اصلا مناسب نمیباشد. 

مبرد R404a در مقابل R22

طبق توصیه سازندگان کمپرسورهای رفت و برگشتی، دمای گاز خروجی از سوپاپ دیسچارج بالاتر از 162 الی 176 درجه سانتیگراد باعث صدمه زدن به سوپاپ دیسچارج صفحه سوپاپ و افت بیش از حد قابلیت روغن در روانکاوی کمپرسور خواهد شد.

از طرفی چون دمای میوسطه لوله دیسچارج کمپرسور تقریبا 27 الی نهایت 55 درجه از دمای گاز خروجی از سوپاپ دیسچارج کمپرسور پاین تر است،نتیجه میگیریم نهایت دمای مجاز ما در لوله دیسچارج کمپرسور معادل 107 الی 121 درجه سانتیگراد میتواند باشد.محدوده اعداد ذکر شده بصورت تقریبی میباشد.

توسط نرم افزار  coolpack برای 4 مبردR134a-R22-R502-R404A  شرایط یکسان دمای ساکشن و تراکم یکسان برای کمپرسور خاص دماهای خروجی کمپرسور در خط دیسچارچ را مورد بررسی قرار داده ایم.

ساکشن صفر درجه سانتیگراد،دمای کندانس 40 درجه سانتیگراد:

متوسط دمای لوله دیسچارچ بشرح زیر میباشد:

مبرد R404a برابر 107 درجه سانتیگراد

مبرد R502 برابر 100 درجه سانتیگراد

مبرد R22 برابر 150 درجه سانتیگراد

مبرد R404 برابر 89 درجه سانتیگراد

از دماهای بالا مشخص میشود که مبرد R22 یکی از بدترین مبردها برای کمپرسوری که ما انتخاب کرده ایم میباشد که میتواند بدترین شرایط و مشکلات را برای کمپرسور انتخابی ما ایجاد کند.به همین دلیل است که اغلب کمپانی ها سازنده کمپرسور تاکید کرده اند که مخصوصا برای کمپرسورهای زیر صفری که در انها نسبت تراکم بیشتر است بجای مبرد R22 از مبرد R404A استفاده گردد بالاخص کمپرسورهای 5 اسب و به بالا.

کنتاکنور از پنج بخش اصلی تشکیل شده است:تیغه اصلی،بویین،محفظه،تیغه کمکی،رله حرارتی میباشد.

 

تیغه اصلی:تیغه های هر کنتاکنور به دو بخش تقسیم میشود.تیغه های قدرت و تیغه های فرمان.وظیفه اصلی تیغه های قدرت هدایت جریان الکتریکی پس از هر بار تحریک شدن بویین از خود است.تیغه های فرمان نیز همان طور که از نامش مشخص است برای استفاده در مدار فرمان به کار میرود.

بویین:یک هسته مغناطیسی سیم پیچی شده است که نیروی لازم را برای اتصال فیزیکی کنتاکتهای هادی الکتریسته فراهم میسازد.

محفظه:این بخش برای ایزوله کردن بخشهای هادی و خطرناک کنتاکتور و حفظ جان کسانی که با کنتاکتور سر و کار دارند بکار میرود.

تیغه کمکی:تیغه های کمکی.تیغه های فرمان،نرمالی باز و نرمالی بسته می باشند که بالای بدنه کنتاکتور و یا در بعضی از مدل ها ان در کنار بدنه کنتاکتور نصب می شوند و بدین ترتیب با هر بار تحریک شدن بویین کنتاکتور این تیغه ها تغییر وضعیت می دهند.

رله حرارتی:معمولا برای حفاطت از بارهایی که به کنتاکتور بسته می شونداز رله حرارتی یا بی متال استفاده میشود.این نوع رله ها در برخی از انواع کنتاکتور بر روی بدنه تعبیه شده اند و در انواع دیگر بصورت اختیاری بر روی کنتاکتور بسته میشوند.

مزایای استفاده از کنتاکتور:

 

1-مصرف کننده می تواند از راه دور کنترل کند.

2-مصرف کننده میتواند از چند محل کنترل کند.

3-امکان طراحی مدار فرمان اتوماتیک برای مراحل مختلف کار مصرف کننده وجود دارد.

4-سرعت قطع و وصل کلید زیاد و استحلاک آن کم است.

5-از نظر حفاظتی مطمئن ترند و حفاظت مطمئن تر و کامل تری دارند.

6-عمر موثرشان بیشتر است.

7-هنگام قطع برق مدار مصرف کننده نیز قطع میشود و به استارت مجدد پیدا میکند،در نتیجه از خطرات وصل ناگهانی دستگاه جلوگیری می کند.

کنتاکتور یک کلید مغناطیسی است که ولتاز مورد نظر به ان اعمال میشود یک سری کنتاکت (یا کلید) باز را بسته و یک سری کنتاکت بسته را باز میکند .که با استفاده از این خاصیت مدارهای مختلفی میتوان طراحی کرد.

این کلید از دو هسته به شکل E یا U که یکی ثابت و دیگری متحرک است و در میان هسته ثابت یک بویین یا سیم پیچ قرار دارد تشکیل شده است.وقتی بویین به برق وصل میشود با استفاده از خاصیت مغناطیسی نیروی کششی فنر را خنثی میکند و هسته فوقانی را به هسته تحتانی متصل کرده باعث میشود که تعدادی کنتاکت عایق شده از یکدیگر به ترمینال های ورودی و خروجی کلید وصل میشود و یا باعث باز شدن کنتاکت های بسته کنتاکتور گردد.

در صورتی که مدار تغدیه بویین کنتاکتور قطع گردد در اثر نیروی فلزی که داخل کلید قرار دارد هسته متحرک دوباره به حالت اول باز میگردد.

 


تعداد صفحات : 6